Inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasi va inson huquqlari sohasida yoshlar huquqi
Bu yil Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 70 yilligi butun dunyoda keng nishonlanadi. Shu ma'noda, O'zbekiston Prezidentining 2018 yil 5 maydagi Farmoni bilan “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligiga bag'ishlangan tadbirlar dasturi” tasdiqlangani muhim ahamiyatga ega bo'lib shu munosabati bilan 2018 yil, 26 sentabr kuni “Inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasi va inson huquqlari sohasida yoshlar huquqi” mavzusida davra suhbati hamda “70 yil Inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasi” kitobining taqdimoti bo'lib o'tdi.
Mazkur davra suhbatida O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputatlari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O'zbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi, Adliya vazirligi va Respublika ta'lim markazi ma'sul xodimlari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti va Toshkent davlat yuridik univesiteti talabalari ishtirok etdilar.
Tadbirni O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari ko'mitasi raisi, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A. Saidov hamda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi Yoshlar masalalari bo'yicha Komissiyasi raisi, Qonunchilik palatasi depututi K. Tojiev kirish so'zi bilan ochib berdilar.
Tadbir davomida so'zga chiqgan O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasidagi Yoshlar masalalari bo'yicha Komissiyasi raisi, Qonunchilik palatasi deputati I.Xodjiev “Inson huquqlari va erkinliklari kafolatining tamal toshi: yoxud Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi tarixi va uning ahamiyati xususida”gi mavzusida ma'ruza qildilar.
Bulardan ko'zda tutilgan maqsad, avvalo, yoshlarning asosiy huquqlarini tushunishini yaxshilashga ko'maklashish, O'zbekiston Respublikasining Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qoidalarini milliy qonunchilikda mustahkamlash bo'yicha huquqiy yo'nalishdagi faoliyat haqida keng xabardorlikni yoshlarga yetkazib berishdan iboratdir.
Jonli muloqot va munozaralarga boy tarzda o'tgan ushbu  davra suhbati hamda taqdimot marosimida, professor Akmal Saidov Inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasi bo'yicha quyidagi ma'lumotlarni ta'kidlab o'tdilar:
• Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi – O'zbekiston mustaqillikka erishganidan so'ng qo'shilgan dastlabki xalqaro-huquqiy hujjatlardan biri ekanligi;
• Ushbu Deklaratsiyaning barcha asosiy tamoyillari O'zbekiston Respublikasi
Konstitutsiyasida o'z ifodasini topganligi;
• Deklaratsiya 1948 yilda qabul qilingandan keyin 500 tadan ko'proq tilga tarjima qilinib, jahonda eng ko'p tarjima qilingan hujjatga aylandi va ko'pgina yangi mustaqil davlatlar va yosh demokratiyalar konstituttsiyalari uchun namuna bo'lib xizmat qilib kelayotganligi.
Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 70 yilligi keng nishonlanishi munosabati bilan ushbu kitobning o'zbek (lotin va kiril), qoraqolpoq va rus tillarida chop etilganligi ishtirokchilarning qiziqishini uyg'otdi va mazkur kitob qatnashuvchilarga taqdim etildi.
26 sentabr kuni “Inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasi va inson huquqlari sohasida yoshlar huquqi” mavzusida davra suhbati hamda “70 yil Inson huquqlari Umumjahon Deklaratsiyasi” kitobining taqdimoti bo'lib o'tdi.

Всеобщая декларация прав человека и права молодежи в области прав человека
В этом году во всём мире отмечается 70-летие Всеобщей декларации прав человека. В этом смысле, утверждение Указом Президента Узбекистана 5 мая 2018 года “Программа мероприятий, посвящённая 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека” имеет огромное значение 26 сентября 2018 года в связи с этим состоялся круглый стол на тему «Всеобщая декларация прав человека и права молодежи в области прав человека» и презентация книги «Всеобщая декларация прав человека , 70 лет».
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, Центрального совета Союза молодежи Узбекистана, представители Министерства юстиции и Республиканского учебного центра, студенты Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентский государственный институт востоковедения и Ташкентский государственный юридический университет.
Открыл мероприятие   председатель Комитета по демократическим институтам, неправительственным организациям и институтам гражданского общества Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека А. Саидов, а также Председатель Комитета по делам молодежи при Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Заместитель Законодательной палаты К. Тожиев.
Председатель Молодежного комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан И.Ходжиев выступил с докладом на тему “Краеугольный камень прав и свобод человека: история Всеобщей декларации прав человека и ее значение”.
Суть которой, состоит в том, чтобы помочь молодежи  улучшить понимание основных прав молодежи, укреплении положений Всеобщей декларации прав человека в национальном законодательстве широкая осведомленность молодежи о правоохранительной деятельности
Во время круглого стола и презентации, проходили также оживленные дебаты и дискуссии.  Профессор Акмал Саидов, подчеркнул следующее; о Всеобщей декларации прав человека:
• Всеобщая декларация прав человека – один из первых международно-правовых документов, подписанных Узбекистаном после принятия независимости;
• Все основные положения этой Декларации нашли своё отражение в Конституции Республики Узбекистан;
• С момента своего принятия в 1948 году Декларация была переведена на более чем 500 языков, став самым переводимым документом в мире, тем самым являясь ориентиром для конституций многих новых независимых государств и многих молодых демократий.
В рамках празднования 70-й годовщины   Всеобщей декларации прав человека публикация этой книги на узбекско -латинский, кириллицу каракалпакский и на русские языки, вызвала интерес участников и была представлена участникам.
26 сентября 2018 года в связи с этим состоялся круглый стол на тему «Всеобщая декларация прав человека и права молодежи в области прав человека» и презентация книги «Всеобщая декларация прав человека , 70 лет».