Jenevada BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashida O'zbekistonning ma'ruzasi qabul qilindi
2018 yil 20 sentyabr BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashining 39-sessiyasida Umumjahon davriy tahlil doirasida O'zbekiston Respublikasining uchinchi milliy ma'ruzasiga bag'ishlangan yakuniy hujjatning muhokamasi bo'lib o'tdi va qabul qilindi.
Ushbu sessiyada O'zbekistondan tashqari 13 ta davlat hisobotlari bo'yicha yakuniy xujjatlar ham ko'rib chiqildi va qabul qilindi: Turkmaniston, Rossiya, Ozarbayjon, Germaniya, Kanada, Kolumbiya, Kuba, Kamerun, Bangladesh, Burkina-Faso, Kabo-Verde, Tuvalu, Jibuti.
Hisobotni ko'rib chiqish chog'ida O'zbekiston delegatsiyasi rahbari, Oliy Majlis qo'mitasi raisi, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi milliy markazi direktori A. Saidov o'z nutqida Inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish bo'yicha mamlakatimizda 2017-2021 yillarga mo'ljallangan besh ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq tizimli va izchil chora-tadbirlar to'g'risida Inson huquqlari kengashi a'zolari va kuzatuvchilariga batafsil ma'lumot berib o'tdi.
Yig'ilish ishtirokchilari Umumjahon davriy tahlili ishchi guruhi hisobotida O'zbekiston Respublikasi sharhlari bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, O'zbekiston tomonining javoblari/sharhlari BMTning rasmiy hujjati sifatida tarqatildi, shuningdek, BMTning Inson huquqlari bo'yicha veb-saytiga joylashtirildi.
O'zbekistonning hisobotiga bag'ishlangan munozaralarda so'zga chiqish uchun 20 davlat ro'yxatga olingan. Vakillari Xitoy, Kot-d’Ivuar, KXDR, Misr, Gonduras, Eron, Irok, Pokiston, Rossiya, Venesuela, shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qochoqlar masalalari bo'yicha Oliy komissari Boshqarmasi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Aholishunoslik jamg'armasi (YUNFPA), Birlashgan Millatlar Tashkilotining - Ayollar kengashining taqdimotlari bo'lib o'tdi. 6 davlat vakillari (Jazoir, Afg'oniston, Belarusiya, Bel`giya, Venesuela, Sudan) sessiyaning qoidalari cheklanganligi sababli O'zbekistonning ma'ruzalari bo'yicha ma'ruzachilar ro'yxatiga kiritilmagan va Kotibiyatga faqat nutq matnlarini taqdim etgan.
So'zga chiqqan Mamlakatlar o'z ma'ruzalarida, O'zbekistonda inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlash borasida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarni ma'qullashdi. Ular Hukumat tashabbuslari va O'zbekiston hukumati tomonidan inson huquqlarini himoya qilish uchun qonunchilik va instituttsional asoslarni mustahkamlash bo'yicha qabul qilingan chora-tadbirlarni, sud-huquq tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish, aholini ijtimoiy himoya qilish bo'yicha qilingan islohotlarni yuqori baholashdi.
O'zbekistonda siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va huquqiy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar qatnashuvchilar tomonidan qo'llab-quvvatlandi. O'zbekistonning inson huquqlari sohasidagi siyosati BMT tomonidan ishlab chiqilgan asosiy tamoyillar va normalarga muvofiq amalga oshirilayotgani ta'kidlandi.
Davlatlar, shuningdek, O'zbekistonning Inson huquqlari kengashi va BMTning shartnoma organlari bilan, shuningdek, maxsus tartib-qoidalar bilan samarali hamkorligini mamnuniyat bilan ma'qullashdi. Xususan, Inson huquqlari kengashi tavsiyalarining mutlaq ko'pchiligini (93%) qabul qilish bo'yicha O'zbekistonning o'rni ularni amalga oshirish bo'yicha rejalashtirilgan chora-tadbirlari va Parlamentda faol ishtirok etish jarayoni ijobiy baholandi.
Inson huquqlari kengashi tartibiga binoan xalqaro nodavlat-notijorat tashkilotlari mamlakatni demokratlashtirish bo'yicha olib borilayotgan islohotlarning dinamikasi, shuningdek, respublikadagi inson huquqlari tizimini yanada takomillashtirish bo'yicha bir qator tavsiyalar berildi.
O'zbekiston Respublikasi qonunlariga muvofiq ajratilgan vaqtning oxirida BMTning Inson huquqlari bo'yicha kengashning 39-sessiyasi murosasi asosida O'zbekiston Respublikasining Umumjahon davriy tahlil qilish doirasida uchinchi milliy ma'ruzasi bo'yicha yakuniy hujjat tasdiqlandi.

В Женеве приняли доклад Узбекистана в Совете ООН по правам человека
В ходе 39-й сессии Совета ООН по правам человека (СПЧ) 20 сентября 2018г. состоялось обсуждение и принятие итогового документа в отношении третьего национального доклада Республики Узбекистан в рамках Универсального периодического обзора.
На данной сессии помимо Узбекистана были также обсуждены и приняты итоговые документы в отношении докладов 13 государств: Туркменистана, России, Азербайджана, Германии, Канады, Колумбии, Кубы, Камеруна, Бангладеш, Буркина-Фасо, Кабо-Верде, Тувалу, Джибути.
Во время рассмотрения доклада в своем вступительном слове глава делегации Узбекистана, председатель комитета Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов подробно информировал членов и наблюдателей СПЧ о предпринимаемых в республике системных и последовательных мерах в области защиты прав человека и свобод человека в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направления развития страны на 2017-2021гг., а также о предпринятых шагах по широкому информированию итогов рассмотрения Рабочей группой УПО третьего доклада в мае т.г.
Участники сессии были ознакомлены с комментариями Республики Узбекистан по Докладу Рабочей группы УПО. Кроме того, ответы/комментарии узбекской стороны были распространены в качестве официального документа ООН, а также размещены на веб-сайте СПЧ ООН.
Для выступления в прениях по докладу Узбекистана записалось 20 государств. Представители Китая, Кот-д’Ивуара, КНДР, Египта, Гондураса, Ирана, Ирака, Пакистана, России, Венесуэлы, а также Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев, Фонда ООН по народонаселению (ЮНФПА), «ООН-Женщины» осуществили выступления на заседании. Представители 6 государств (Алжир, Афганистан, Беларусь, Бельгия, Венесуэла, Судан) из-за ограничений регламента сессии не были включены в список выступающих по докладу Узбекистана, представив в Секретариат только тексты своих выступлений.
Выступившие страны в своих заявлениях приветствовали предпринимаемые в Узбекистане широкомасштабные реформы по обеспечению прав и свобод человека. Ими была дана высокая оценка инициативам Руководства и мерам Правительства Узбекистана по укреплению законодательной и институциональной базы защиты прав человека, проводимых реформ в судебно-правовой системы, по развитию институтов гражданского общества, защите прав женщин и детей, социальной защите населения и др.
Выражена поддержка проводимым в Узбекистане реформам в политической, экономической, социальной и правовой сферах. Было отмечено, что политика Узбекистана в области прав человека осуществляется в русле основополагающих принципов и норм, разработанных ООН.
Государства также приветствовали плодотворное сотрудничество Узбекистана с СПЧ и договорными органами ООН, а также специальными процедурами. В частности, было положительно подчеркнута позиция Узбекистана по принятию абсолютного большинства (93%) рекомендаций СПЧ, планируемые меры по их имплементации и активному участию в данном процессе парламента.
В соответствии с процедурой СПЧ представили международных НПО также выступили с заявлениями, в которых отмечено динамика реализуемых реформ по демократизации страны, а также предложено ряд рекомендаций по дальнейшему совершенствованию правозащитной системы республики.
В конце отведенного в соответствии с регламентом для Узбекистана времени 39-я сессия Совета ООН по правам человека на основе консенсуса утвердила итоговый документ в отношении третьего национального доклада Республики Узбекистан в рамках Универсального периодического обзора.