Yoshlar huquqlariga bag‘ishlangan Markaziy Osiyo yoshlar forumi o‘z ishini boshladi
2023 yil 23 oktyabr kuni Toshkent shahrida “Yoshlar huquqlari: imkoniyatlar va himoya qilish mexanizmlari” mavzusidagi xalqaro forumning ochilishi noan’anaviy tarzda – ma’naviy-badiiy sahna namoyishi bilan boshlandi. Muhtasham majlislar zali uzra O‘zbekiston Qahramoni, xalq shoiri Erkin Vohidovning “Inson” qasidasi iqtidorli yoshlar ijrosida o‘zbek, ingliz va rus tillarida yangradi.
Ushbu xalqaro anjuman dunyo hamjamiyati tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti kuni deb e’lon qilingan tarixiy sana – 24 oktyabr arafasida o‘tkazilayotganida o‘ziga xos ramziy ma’no bor. Markaziy Osiyo yoshlar forumi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 12 maydagi Farmoni bilan tasdiqlangan “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar dasturi” doirasida o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov xalqaro forumni ochar ekan, ushbu jahon anjumanining o‘ziga xos xususiyatlari, dolzarbligi va muhimligini ko‘rsatadigan quyidagi mezonlarni alohida ta’kidladi:
birinchidan, Markaziy Osiyo yoshlar forumi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75 yilligi va Inson huquqlari bo‘yicha Vena butunjahon konferensiyasining 30 yilligini keng nishonlash doirasida bo‘lib o‘tmoqda;
ikkinchidan, mazkur Forum aholisining qariyb yarmini yoshlar tashkil etadigan Markaziy Osiyo mintaqasida yoshlar huquqlarini ta’minlash bo‘yicha birdamlik va hamkorlikni o‘zida ramziy ifodalaydi;
uchinchidan, Forum O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining BMT Bosh Assambleyasi 78-sessiyasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti huzurida Markaziy Osiyo yoshlarini rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha Ishchi guruhni tashkil etish to‘g‘risidagi tashabbusini amalga oshirish doirasida o‘tkazilmoqda;
to‘rtinchidan, shakl va mazmun jihatidan o‘ziga xos tarzda – onlayn va oflayn shaklda o‘tkazilayotgan ushbu xalqaro anjumanda mintaqamiz mamlakatlarining 500 dan ortiq yoshlari, jumladan yoshlar parlamenti a’zolari, yoshlar tashkilotlari yetakchilari va faol navqiron insonlar, shuningdek, mamlakatimizning barcha hududlaridagi oliy ta’lim muassasalari talaba-yoshlari qatnashmoqda;
beshinchidan, Forum maydonida yoshlar bilan o‘tkaziladigan maslahatlashuvlar natijalaridan 2023 yil dekabr oyida Jenevada o‘tadigan yuqori darajadagi tadbirda taqdim etilishi rejalashtirilayotgan “Yoshlar huquqlari – 75” deklaratsiyasi loyihasini ishlab chiqishda foydalaniladi.
Markaziy Osiyo yoshlar forumi ishtirokchilarini, shuningdek, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Folker Tyurk va Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (EXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi direktori Matteo Mekachchi videomurojaat orqali tabrikladi.
BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi nomidan – YuNISEFning O‘zbekistondagi vakili v.b. Jofri Ijumba Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti amaldagi raisining Yoshlar masalalari bo‘yicha maxsus vakili Memet Jaku hamda Islom hamkorlik tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiyasi vakili Muhammad Laval Sulaymonning qutlov so‘zlari tinglandi.
So‘zga chiqqanlar Markaziy Osiyo yoshlar forumi uning ishtirokchilari uchun yoshlar huquqlari va imkoniyatlarini ta’minlash hamda himoya qilish mexanizmlari bo‘yicha zaruriy bilimlarga ega bo‘lish, o‘zaro tajriba almashish, dolzarb g‘oya va loyihalarni ro‘yobga chiqarish uchun qulay axborot-ma’rifat va amaliy muhokama-munozara maydoniga aylanishiga ishonch bildirdilar. Bunda xalqaro anjuman ishi davomida siyosatchilar va jamoat arboblari, ilmiy-akademik doiralar namoyandalari va tadbirkorlar, O‘zbekiston va dunyo yoshlari vakillari o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan jonli muloqotlar muhim ahamiyat kasb etishiga e’tibor qaratildi.
Shundan so‘ng jahon anjumani o‘z ishini uchta yalpi majlis doirasida davom ettirdi.
Forumda milliy va xorijiy ekspertlar, Markaziy Osiyo mamlakatlari yoshlar tashkilotlari yetakchilari, yoshlar parlamentlari, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari, shuningdek, yoshlar huquqlari bo‘yicha xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari – 800 nafardan ortiq ishtirokchi qatnashmoqda.
Xalqaro forumning asosiy milliy tashkilotchisi Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hisoblanadi. Ushbu nufuzli anjuman O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi, Yoshlar ittifoqi hamda O‘zbekiston yoshlari umumjahon assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda. Shuningdek, mamlakatimizdagi barcha yoshlar tashkilotlari xalqaro forumga faol jalb etilgan.
Forumni tashkil etishda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi, Oliy komissar Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘limi, BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi ofisi, BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatimizdagi vakolatxonasi, YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, YeXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, Fridrix Ebert nomidagi jamg‘arma kabi xalqaro sheriklar bilan yaqin hamkorlikda ish olib borildi.

Центральноазиатский молодежный форум, посвященный правам молодежи, начал свою работу
23 октября 2023 года открытие международного форума на тему «Права молодежи: возможности и механизмы защиты» в Ташкенте началось нестандартно – с духовно-художественного выступления. Талантливая молодежь исполнила «Оду человеку» Героя Узбекистана, народного поэта Эркина Вахидова на узбекском, английском и русском языках.
Эта международная конференция проводится накануне 24 октября – исторической даты, объявленной мировым сообществом Днем Организации Объединенных Наций. Центральноазиатский молодежный форум проводится в рамках «Программы мероприятий, посвященных 75-летию принятия Всеобщей декларации прав человека», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 12 мая 2023 года.
Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, открывая международный форум, выделил следующие критерии, которые показывают уникальные особенности, актуальность и важность этой всемирной конференции:
во-первых, Центральноазиатский молодежный форум проводится в рамках 75-летия Всеобщей декларации прав человека и 30-летия Венской всемирной конференции по правам человека;
во-вторых, этот Форум символизирует солидарность и сотрудничество в обеспечении прав молодежи в Центральноазиатском регионе, где почти половина населения являются молодежью;
в-третьих, Форум проводится в рамках реализации инициативы Президента Республики Узбекистан на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН по созданию Рабочей группы по содействию развитию молодежи Центральной Азии при ООН;
в-четвертых, в этом международном мероприятии принимают участие более 500 молодых людей из стран нашего региона, в том числе члены молодежного парламента, лидеры молодежных организаций и активные современные люди, а также студенты высших учебных заведений всех регионов нашей страны. Конференция, которая проходит в онлайн и офлайн форматах, уникальна по форме и содержанию;
в-пятых, результаты консультаций с молодежью на территории Форума будут использованы при разработке проекта декларации «Права молодежи-75», который планируется представить на мероприятии высокого уровня в Женеве в декабре 2023 года.
Участников Центральноазиатского молодежного форума также поздравили Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк и директор Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Матео Мекаччи, посредством видеообращения.
От имени Постоянного координатора ООН в Узбекистане – и.о. представителя ЮНИСЕФ в Узбекистане Джеффри Иджумба выслушали приветственное выступление специального представителя по делам молодежи нынешнего председателя Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Мемета Джаку.
Спикеры выразили уверенность, что Центральноазиатский молодёжный форум станет удобной информационно-просветительской и практической дискуссионной площадкой для получения его участниками необходимых знаний о механизмах обеспечения и защиты прав и возможностей молодёжи, обмена взаимным опытом, реализации текущих идей и проектов. В ходе работы международной конференции было обращено внимание на важность живого диалога между политиками и общественными деятелями, представителями научных и академических кругов и предпринимателями, представителями Узбекистана и молодежи мира.
После этого всемирная конференция продолжила свою работу в рамках трех пленарных заседаний.
В мероприятии принимают участие отечественные и зарубежные эксперты, лидеры молодежных организаций стран Центральной Азии, молодежных парламентов, национальных правозащитных институтов, институтов гражданского общества, средств массовой информации, а также представители международных и региональных организаций по правам молодежи – более 800 участников.
Главным национальным организатором международного форума является Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Эта престижная конференция проводится в сотрудничестве с Министерством молодежной политики и спорта Республики Узбекистан, Агентством по делам молодежи Республики Узбекистан, Союзом молодежи и Всемирной ассоциацией молодежи Узбекистана. Также в международном форуме активно участвуют все молодежные организации нашей страны.
Работа велась в тесном сотрудничестве с такими международными партнерами, как Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Региональное отделение Управления Верховного комиссара ООН по Центральной Азии, Офис Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Представительство Программы развития ООН в нашей стране, Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонд Фридриха Эберта.