Toshkent shahrida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) institutining 29 yilligi munosabati bilan “Inson huquqlarini ta’minlash – davlatlar barqaror rivojlanishining muhim omili” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Ombudsmani, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, USAIDning O‘zbekistondagi missiyasi, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi hamda Fridrix Ebert jamg‘armasi hamkorligida tashkil etildi.
O‘zbekiston Ombudsmani Feruza Eshmatova O‘zbekiston inson, uning hayoti, erkinligi, sha’ni va qadr-qimmati oliy qadriyat hisoblanadigan insonparvar demokratik davlat, ochiq va adolatli jamiyatni barpo etish mas’uliyatini olganini qayd etdi. Yangi tahrirda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi muqaddimasiga muhrlangan ushbu satrlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar asosini tashkil etadi.
Mamlakatimizda inson huquqlarini ta’minlash borasidagi tashabbuslar 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida yanada jadallashdi.
“Inson qadri va manfaatlari uchun” degan ezgu g‘oyaga asoslangan tub islohotlar “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi orqali davom etmoqda.
Konferensiyada O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarning ana shu jihatlariga e’tibor qaratildi.
Tadbirda Avstraliya, Ozarbayjon, Vengriya, Italiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Marokash, Mo‘g‘uliston, Norvegiya, Pokiston, Rossiya, Serbiya, Tayland, Turkiya, Tojikiston va Turkmaniston kabi 20 ga yaqin xorijiy mamlakatlarning inson huquq va erkinliklarini himoya qiluvchi vakolatli organlari hamda xalqaro birlashmalar vakillari ishtirok etib, Ombudsman institutining ahamiyati, inson huquqlarini ta’minlash borasida hozirgi kundagi dolzarb masalalar haqida fikr almashdi.
Nufuzli xalqaro tashkilotlar, xususan, BMTning ixtisoslashgan qo‘mitalari a’zolari, Yevropa kengashi, YeXHTning Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Venetsiya komissiyasi ekspertlari, Xalqaro Ombudsmanlar instituti, Osiyo Ombudsmanlari assotsiatsiyasi, Germaniyaning Maks Plank instituti, UPR info vakillari, qator xorijiy davlatlarning O‘zbekistondagi diplomatik korpus vakillari va yurtimizdagi xorijiy davlatlarning elchilari xalqaro va milliy qonun hujjatlarida inson huquqlari himoyasi bilan bog‘liq normalar qanday ishlayotganiga e’tibor qaratdi.
Qayd etish lozimki, Bosh qomusimiz va boshqa qonun hujjatlari asosida mamlakatimizda inson qadrini yuksaltirish yo‘lida amalga oshirilayotgan islohotlar barcha hududlarda birdek ishlashi va ko‘zlangan natijani berishi juda muhim.
Ombudsman instituti bu jarayonda parlament nazoratining sub’ektlaridan biri sifatida inson huquq va erkinliklari to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlariga rioya qilinishi ustidan parlament nazoratini amalga oshirishda ishtirok etmoqda. Bir so‘z bilan aytganda, Ombudsman fuqarolar murojaatlari asosida hal qilinishi lozim bo‘lgan masalalarga hukumat e’tiborini qaratayotir. Bu esa mamlakatda qonun ustuvorligi va adolat barqarorligi ta’minlanishida juda muhim.
Xalqaro konferensiyada keyingi yillarda O‘zbekistonda bevosita fuqarolar murojaatlari bilan ishlovchi Ombudsman faoliyatiga inson huquq va erkinliklarini himoya qilishning yangi zamonaviy va samarali mexanizmlari tatbiq qilingani qayd etildi. Vakilning murojaatlar bilan ishlash jarayoni to‘liq raqamlashtirildi. 2022 yildan Ombudsmanning mintaqaviy vakillari doimiy asosda ish boshlashi murojaatlarning joyida tezkorlik bilan hal etilishiga xizmat qilmoqda.
Ombudsman harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklarini himoya qilishda o‘zining munosib o‘rniga ega bo‘ldi. Mahkum va mahbuslar murojaatlarini ko‘rib chiqish bilan birga, harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga Ombudsman huzuridagi jamoatchilik guruhlari bilan birga monitoring tashriflarini amalga oshirmoqda.
2019 yilda 46 marotaba, 2020 yilda 71, 2021 yilda 177, 2022 yilda 381 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirilgan bo‘lsa, 2023 yilda bu ko‘rsatkich 603 tani tashkil etdi. Natijada qiynoqqa solish holatlarining oldini olish bo‘yicha parlament va jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga erishildi.
Xalqaro konferensiya o‘z ishini sessiyalarga bo‘lingan holda olib bordi. Sessiyalarda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning parlament va fuqarolik jamiyati bilan inson huquqlarini ta’minlashdagi hamkorligi, raqamlashtirish sharoitida inson huquqlari himoyasining dolzarbligi, Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida gender tenglik hamda nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlarining ta’minlanishi, mehnat munosabatlarining kafolatlari hamda munosib mehnat sharoitlari yaratilishi masalalari muhokama qilindi.
Tadbir davomida Turkiya, Serbiya, Vengriya, Mo‘g‘uliston, Italiya, Ozarbayjon, Rossiya, Tailand, Marokash, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston davlatlari Ombudsmanlari ham o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdi. Italiya, Mo‘g‘uliston davlati Ombudsmanlari bilan O‘zbekiston Ombudsmani o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik memorandumlari imzolandi.

Обеспечение прав человека – важный фактор устойчивого развития
В Ташкенте по случаю 29-летия основания института Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) проведена международная конференция на тему «Обеспечение прав человека – важный фактор устойчивого развития государств».
Мероприятие  организовано при сотрудничестве с постоянным представителем ПРООН в Узбекистане, координатором проектов ОБСЕ и миссией USAID в нашей стране, офисом Верховного комиссара ООН по правам человека и Фондом имени Фридриха Эберта.
Омбудсман Узбекистана Феруза Эшматова отметила, что Узбекистан берет на себя высокую ответственность перед нынешним и будущим поколениями за построение гуманного демократического государства, открытого и справедливого общества, в котором высшей ценностью является человек, его жизнь, свобода, честь и достоинство. Эти строки, закрепленные в преамбуле  Конституции Республики Узбекистан, составляют основу реформ, реализуемых в нашей стране.
В рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах активизировались инициативы по обеспечению прав человека.
Фундаментальные реформы, основанные на благородной идее о возвеличивании чести и достоинства человека, продолжаются в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030».
В данном контексте на конференции рассмотрены реализуемые в Узбекистане реформы по защите прав человека.
В мероприятии приняли участие представители уполномоченных органов по защите прав и свобод человека около 20 зарубежных стран, в  частности, Австралии, Азербайджана, Венгрии, Италии, Казахстана, Кыргызстана, Марокко, Монголии, Норвегии, Пакистана, России, Сербии, Таиланда, Турции, Таджикистана и Туркменистана, а также представители международных объединений. Состоялся обмен мнениями о значении института Омбудсмана, актуальных вопросах обеспечения прав человека.
Представители престижных международных организаций, в частности, члены специализированных комитетов ООН, Совета Европы, Бюро по демократическим институтам и правам человека, эксперты Венецианской комиссии, Международного института Омбудсмена, Азиатской ассоциации омбудсменов, Института Макса Планка в Германии, UPR Info,  дипломатического корпуса обсудили, как нормы, связанные с защитой прав человека, работают в международных и национальных правовых документах.
Важно, чтобы реформы, реализуемые в нашей стране на основе Основного Закона и других правовых документов по возвышению человеческого достоинства, работали одинаково во всех регионах и давали желаемый результат.
В этом отношении институт Омбудсмана  участвует в осуществлении парламентского контроля за соблюдением законодательных документов по правам и свободам человека. Омбудсман направляет внимание правительства на вопросы, которые необходимо решить на основе обращений граждан, что очень важно для обеспечения верховенства закона и правосудия в стране.
Как отмечалось на международной конференции, в деятельность Омбудсмана, занимающегося непосредственно обращениями граждан в Узбекистане, внедрены новые современные и эффективные механизмы защиты прав и свобод человека. Полностью цифровизирован процесс работы с обращениями. Осуществление с 2022 года работы на постоянной основе региональных представителей Омбудсмана позволило на местах оперативно разрешать вопросы, поднимаемые в обращениях граждан.
Омбудсман получил свою роль в защите прав и свобод лиц, содержащихся в учреждениях закрытого типа с ограниченной свободой передвижения. Помимо рассмотрения обращений заключенных и задержанных, общественными группами под руководством Омбудсмана осуществляются регулярные мониторинговые посещения закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения.
В 2019 году совершено 46 мониторинговых посещений, в 2020 году – 71, в 2021 году – 177, в 2022 году – 381, в 2023 году – 603. В результате  обеспечен парламентский и общественный контроль за предотвращением пыток.
Международная конференция продолжила свою работу в форме панельных сессий. На них обсуждалось сотрудничество национальных институтов по правам человека с парламентом и гражданским обществом в обеспечении прав человека, актуальность защиты прав человека в условиях цифровизации, обеспечение гендерного равенства и прав людей с ограниченными возможностями в рамках Целей устойчивого развития, гарантии обеспечения условий, соответствующих требованиям охраны труда, отношений.
В ходе мероприятия своим опытом также поделились омбудсманы Турции, Сербии, Венгрии, Монголии, Италии, Азербайджана, России, Таиланда, Марокко, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана. Омбудсман Узбекистана подписал с омбудсманами Италии и Монголии меморандумы о двустороннем сотрудничестве.