“Qiynoqqa qarshi BMT Konventsiyasi: O'zbekistonning xalqaro amaliyoti va tajribasi” mavzusida seminar-trening
O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi akademiyasi professor-o'qituvchilari va talabalari uchun “Qiynoqqa qarshi BMT Konventsiyasi: O'zbekistonning xalqaro amaliyoti va tajribasi” mavzusida seminar-trening 2018 yil 25 oktyabrda O'zbekiston Respublikasi Inson huquqlari bo'yicha Milliy markazi, BMTning O'zbekistondagi Taraqqiyot dasturi bilan birgalikda BMTning Qiynoq va boshqa shavqatsiz, yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazolarga qarshi konventsiyasi bo'yicha O'zbekistonning tajribasi va xalqaro amaliyotiga bag'ishlangan seminar o'tkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi: Fakultativ protokolning ahamiyati va Qiynoqlarga qarshi quyi qo'mitaning faoliyati, shuningdek Fakultativ protokol qoidalarini amalga oshirishda xorij tajribasi bilan tanishishdir.
Seminarda O'zbekitson Respublikasi Bosh prokuraturasi akademiyasining professor-o'qituqchilari va talabari ishtirok etdilar.
Tadbirda xalqaro ekspert ma'ruzachi sifatida: Daniyaning Qiynoqlarga qarshi institutida huquqshunosi (Riga) Ilviya Pus so'zga chiqdi.
Seminar davomida ishtirokchilarga qiynoq va boshqa azob-uqubat va jazolashning oldini olish va bartaraf etish bo'yicha aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish bo'yicha O'zbekiston tajribasi haqida ma'lumot berildi. Xususan, 2017 yil 30 noyabrdagi “Fuqarolarning sud-tergov faoliyatida fuqarolarning huquq va erkinliklari kafolatlarini kuchaytirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida”gi Farmoniga binoan qiynoq, jismoniy, psixologik bosim va boshqa shavqatsiz, g'ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala qilish qat'iyan taqiqlangan.
Jinoiy jarayonda ishtirok etuvchi shaxslarning yoki ularning yaqin qarindoshlariga nisbatan jinoiy ishlarda, noqonuniy yo'l bilan olingan har qanday ma'lumotlarni, jumladan, audio va video materiallar haqiqiy dalillardir.
Ishtirokchilar shuningdek, 2018 yil 4 apreldagi “Fuqarolarning huquq va erkinliklari
kafolatlarini kuchaytirish choralari qabul qilinganligi munosabati bilan O'zbekiston
Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o'zgartirish va qo'shimchalar kiritish to'g'risida”gi O'zbekiston Respublikasi Qonunining muhimligini takidladilar.
Seminar davomida ishtirokchilar Fakultativ protokol qoidalari, Qiynoqlarga qarshi Quyi qo'mitaning faoliyati, milliy profilaktik mexanizmlarning naminalari va boshqalar bilan tanishdilar.
Seminar ishtirokchilari Fakultativ protokolni ratifikatsiya qilish mexanizmini, milliy
profilaktika mexanizmini va uning modellarini yaratish shartlarini, Qiynoqlarga qarshi Quyi qo'mitaning ishini, shuningdek ushbu hujjatni ratifikatsiya qilgan mamlakatlar tajribasini muhokama qildi.
Trening yakunida ishtirokchilar qiynoqlarning oldini olish va milliy profilaktika
mexanizmini yaratish bo'yicha chora-tadbirlarni yanada kuchaytirish bo'yicha bir qator chora-tadbirlarni amalga oshirishni tavsiya qilishdi.
2018 yil 25 oktyabrda O'zbekiston Respublikasi Inson huquqlari bo'yicha Milliy markazi, BMTning O'zbekistondagi Taraqqiyot dasturi bilan birgalikda BMTning Qiynoq va boshqa shavqatsiz, yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazolarga qarshi konventsiyasi bo'yicha O'zbekistonning tajribasi va xalqaro amaliyotiga bag'ishlangan seminar o'tkazildi.

Семинар-тренинг на тему «Конвенция ООН против пыток: международная практика и опыт Узбекистана»
Основной целью мероприятия являлось изучение значимости Конвенции ООН против пыток, а также ознакомление с зарубежным опытом по реализации положений Факультативного протокола.
На семинаре приняли участие профессорско-преподавательский состав и слушатели Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
В качестве лектора на мероприятии выступила международный эксперт: Илвии Пус, Юрисконсульт в Датском институте против пыток (Рига).
В ходе семинара участников информировали об опыте Узбекистана по реализации конкретных мер, направленных на предупреждение и искоренение пыток и других видов жестокого обращения и наказания. В частности, об Указе Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности» от 30 ноября 2017 года, согласно которому строго запрещаются пытки, оказание физического, психологического давления и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения в отношении участников уголовного процесса либо их близких родственников, в рамках уголовных дел категорически запрещается использование любых данных, полученных незаконным путем, в частности, аудио- и видеоматериалов, вещественных доказательств.
Участники также особо отметили значимость Закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием мер по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности» от 4 апреля 2018 г., который предусматривает усиление ответственности за применение пыток.
В ходе семинара участники ознакомились с положениями Конвенции ООН против пыток и Факультативного протокола, деятельностью Комитета ООН против пыток, моделями национального превентивного механизма и др.
Участники семинара обсудили вопросы, связанные с механизмом ратификации Факультативного протокола, условиями создания национального превентивного механизма и его моделями, работой Подкомитета против пыток, а также опытом стран, ратифицировавших данный документ.
По итогам семинар-тренинг участники рекомендавали реализацию ряда мероприятий по дальнейшему усилению мер, направленных на предупреждения пыток и созданию национального превентивного механизма.
25 октября 2018 г. Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с ПРООН в Узбекистане провел семинар по рассмотрению международной практики и опыт Узбекистана касательно Конвенции ООН против пыток и других жестоких, бесчелочных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.