Poytaxtimizda yoshlar huquqlariga bag‘ishlangan xalqaro forum bo‘lib o‘tadi
23 oktyabr kuni Toshkent shahrida «Yoshlar huquqlari: imkoniyatlar va himoya qilish mexanizmlari» mavzusida xalqaro forum bo‘lib o‘tadi. Ushbu jahon anjumani Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 75 yilligi va Inson huquqlari bo‘yicha Vena butunjahon konferensiyasining 30 yilligiga bag‘ishlanadi.
Bo‘lajak Toshkent xalqaro forumining asosiy milliy tashkilotchisi – O‘zbekiston Hukumati nomidan – Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hisoblanadi. Mamlakatimizdagi barcha yoshlar tashkilotlari xalqaro anjumanga faol jalb etilmoqda.
Xalqaro forumni tashkil etishda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi, Oliy komissar Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘limi, BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi ofisi, BMT Taraqqiyot dasturining mamlakatimizdagi vakolatxonasi, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, YeXHTning O‘zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, Fridrix Ebert fondi va boshqa xalqaro sheriklar bilan yaqin hamkorlikda ish olib borildi.
Onlayn va oflayn tarzda o‘tkaziladigan Forumda milliy va xorijiy ekspertlar, yoshlar tashkilotlari yetakchilari, yoshlar parlamentlari, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, fuqarolik jamiyati institutlari, ommaviy axborot vositalari, shuningdek, yoshlar huquqlari bo‘yicha xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillari qatnashadi.
Xalqaro forumda yoshlar huquqlari sohasidagi yangi sa’y-harakatlar va ilg‘or tashabbuslar uchun istiqbolda mustahkam tagzamin vazifasini o‘taydigan asosiy natijalar va amaliy tavsiyalar o‘z mujassamini topadigan yakuniy hujjat – Markaziy Osiyo yoshlari deklaratsiyasi ishlab chiqilishi va qabul qilinishi rejalashtirilgan.

В НАШЕЙ СТОЛИЦЕ ПРОЙДЕТ МЕЖДУНАРОДНЫЙ ФОРУМ ПО ПРАВАМ МОЛОДЕЖИ
23 октября в Ташкенте пройдет международный форум «Права молодежи: возможности и механизмы защиты». Эта всемирная конференция посвящена 75-летию Всеобщей декларации прав человека и 30-летию Венской всемирной конференции по правам человека.
Главным национальным организатором предстоящего международного форума является Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. Все молодежные организации нашей страны принимают активное участие в международной конференции.
В организации международного форума задействованы Управление Верховного комиссара ООН по правам человека и его Региональное отделение для Центральной Азии, Офис Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Программа развития ООН в нашей стране, Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонд Фридриха Эберта и другие международные партнеры.
В форуме в онлайн и офлайн форматах примут участие отечественные и зарубежные эксперты, лидеры молодежных организаций со всех стран Центральной Азии, молодежных парламентов, национальных правозащитных институтов, институтов гражданского общества, средств массовой информации, а также представители международных и региональных организаций по правам молодежи.
На международном форуме планируется обсудить Центрально-азиатскую декларацию по правам молодежи, которая послужит прочной основой для новых усилий и передовых инициатив в будущем в сфере прав молодежи.