Yoshlar huquqlari bo'yicha yagona xalqaro konventsiya qabul qilinishi bugun har qachongidan ham muhim
"Yoshlar huquqlari bo'yicha yagona xalqaro konventsiya qabul qilinishi bugun har qachongidan ham zarur va muhim ahamiyat kasb etmoqda". Bu e'tirof "Yoshlar 2020: global hamjihatlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari” mavzusida bo'lib o'tayotgan Samarqand veb-forumida yangradi.
Inson huquqlari bo'yicha ikki kunlik (joriy yil 12-13 avgust) forumda navqiron insonlarning demokratik jarayonlarda faol ishtirok etishi zarurligi haqida atroflicha fikrlar bildirilmoqda. Boshqa bir qator huquqlar kabi ushbu qoida ham forum davomida nufuzli ekspertlar hamjamiyati muhokama qilayotgan Yoshlar huquqlari to'g'risidagi xalqaro konventsiyaning loyihasi matnida mustahkamlangan.
"Katta avlod vakillari yoshlarni jamiyat hayotining barcha sohalariga, umuman, jamiyatga keng jalb etishlari kerak", deb hisoblaydi Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Parlament Assambleyasi prezidenti Georgiy Sereteli.
U Inson huquqlari bo'yicha Samarqand veb-forumining 12 avgustda bo'lib o'tgan ochilish marosimidagi chiqishida ta'kidlaganidek, "Aksariyat milliy parlamentlarda yoshlar yetarlicha vakillariga ega emas va bu holatning oqibati YEXHT Parlament Assambleyasi tarkibida ham o'z aksini topgan".
"Buni tan olgan holda, bizning Assambleya yoshlar siyosiy muloqotini rivojlantirish maqsadida mavjud salohiyatlarni oshirish va ilg'or tajriba almashish yo'li bilan xalqaro hamkorlikni kengaytirishga e'tiborni kuchaytirmoqda. Joriy yilning boshida biz YEXHT Parlament Assambleyasining barcha vosita va resurslarini taqdim etish bilan shug'ullanadigan yosh parlament a'zolari tarmog'ini tuzdik va maqsadimiz ana shu navqiron yetakchilarga o'z salohiyatini to'la namoyon etishlariga ko'maklashishdir", dedi G.Sereteli.
Shuningdek, u yoshlar huquqlariga bag'ishlangan Samarqand forumi tashkilotchilari ushbu loyihani pandemiya davrida hayotga tatbiq eta olganlari juda muhim ekanini alohida e'tirof etdi.
Samarqand forumini "COVID-19 pandemiyasi oqibatida butun dunyodagi shaharlar va insonlarning sog'lig'i va iqtisodiyoti jiddiy xatarga duchor bo'lib turgan shunday murakkab davrda" tashkil etish va o'tkazishga muvaffaq bo'linganini Osiyo Parlament Assambleyasi Bosh kotibi Muhammad Rizo Majidiy ham o'z murojaatida yuqori baholadi.
"Bugungi anjumanimiz kun tartibidagi asosiy masala inson huquqlari, xususan, yoshlar huquqlariga alohida bag'ishlangan", dedi Osiyo Parlament Assambleyasi Bosh kotibi. Uning fikricha, bunda "15 yoshdan - 25 yoshgacha bo'lgan navqiron insonlar yer yuzi aholisining qariyb 50 foizini tashkil qilishi" atta ahamiyat kasb etadi.
"Yoshlar - har qanday demokratiyaning kelajagidir. Bugungi yoshlar - ertangi kunning yetakchilari va shu muhim omilning o'zi ham umumbashariy muammolarni hal etish yo'lida yangi g'oyalar tug'ilishi uchun asos bo'lishi mumkin", deb hisoblaydi Muhammad Rizo Majidiy. Shu munosabat bilan u BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida "Yoshlar huquqlari to'g'risidagi xalqaro konventsiyani ishlab chiqish va qabul qilish"ga doir tashabbusni ilgari surgani uchun O'zbekiston Prezidentiga minnatdorchilik bildirdi.
Osiyo Parlament Assambleyasi rahbarining fikricha, "hech shubhasiz, bu uzoq kutilgan tashabbus bo'lib, Yoshlar huquqlari bo'yicha yagona xalqaro konventsiya qabul qilinishi bugun har qachongidan ham zarur va muhim ahamiyat kasb etmoqda".
"Konventsiya muqaddimasida qayd etilganidek, barcha mamlakatlarda yoshlar rivojlanish maqsadlari uchun zarur bo'lgan asosiy odam resurslaridan biri ekanligi va ijtimoiy o'zgarishlar, iqtisodiy rivojlanish hamda texnika taraqqiyotining asosiy ishtirokchilari hisoblanishi tan olingan. Haqiqatan ham, tom ma'nodagi inklyuziv jamiyat yoshlarning ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy taraqqiyot jarayonlarida ishtirok etishlari uchun zarur sharoitlarni yaratishi lozim. Aks holda, raqamlashtirish davrining salbiy ta'siri yuzaga chiqadi, xususan, zamonaviy texnologiyalarning jadal rivojlanishi tufayli hayot tarzi, ish o'rinlari, ta'lim, istak va imkoniyatlar tezkor o'zgarishlarga yuz tutadi, shu bilan birga, yoshlar orasida global ishsizlik ortib boradi", deydi Osiyo Parlament Assambleyasi rahbari.
Uning qayd etishicha, "yoshlarning shiddat-shijoatini muayyan faoliyatga yo'naltirish g'oyatda muhim bo'lib, bu sezilarli foyda keltirishi va 2030 yilgacha bo'lgan davrga mo'ljallangan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va boshqa strategiyalarni amalga oshirishda qo'l kelishi mumkin. Kelgusi muvaffaqiyatlar navqiron avlodning milliy, mintaqaviy va global darajalarda qanchalik jalb
etilishiga bog'liqdir".
O'zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasida naqadar faol ish olib borayotganiga Samarqand forumi yaqqol misol bo'la oladi, deb ta'kidladi MDH Ijroiya qo'mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev.
"Barchamiz yaxshi bilamizki, yoshlar - bizning kelajagimiz. Ammo, ular faqat kelajagimizgina emas. Biz navqiron insonlarning tinchlik va xavfsizlikni ta'minlash, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanish, insonparvarlik faoliyati sohalaridagi muhim hamda ijobiy hissalarini munosib darajada e'tirof etamiz", deb qayd etdi S.Lebedev.
Qizg'in munozaralar ruhida o'tayotgan Samarqand forumining asosiy milliy tashkilotchisi O'zbekiston Hukumati hisoblanadi. Xalqaro anjumanni o'tkazish mas'uliyati Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, shuningdek O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligiga yuklangan.
Forum BMTning Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Boshqarmasi hamda ushbu Boshqarmaning Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy bo'limi, BMT Taraqqiyot dasturi, Yevropada Xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratiya va inson huquqlari bo'yicha byurosi, YEXHTning O'zbekistondagi Loyihalari muvofiqlashtiruvchisi, Fridrix Ebert fondi kabi bir qator xalqaro sheriklar bilan hamkorlikda o'tkazilmoqda.

Принятие единой Международной конвенции о правах молодежи ощущается как никогда остро
«Принятие единой Международной конвенции о правах молодежи ощущается как никогда остро». Это отмечается в ходе Самаркандского вэб-форума «Молодежь 2020: глобальная Солидарность, Устойчивое развитие и права человека».
В ходе двухдневного форума по правам человека (12-13 августа т.г.) звучат мнения о необходимости активного участия молодых людей в демократических процессах. Это положение, наряду с другими, закреплено в проекте Конвенции о правах молодежи, который обсуждается в ходе форума авторитетным экспертным сообществом.
«Старшие поколения должны вовлекать молодежь во все сферы жизни общества и общества в целом», считает Председатель Парламентской Ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ) Георгий Церетели.
Выступая 12 августа т.г. на открытии Самаркандского вэб-форума по правам человека, он подчеркнул, что «молодежь недостаточно представлена в большинстве национальных парламентов и, как следствие, в ПА ОБСЕ».
«Признавая это, наша Ассамблея призвала к расширению международного сотрудничества в целях развития молодежного политического диалога, наращивания потенциала и обмена передовым опытом. В начале этого года мы создали сеть молодых парламентариев, которая призвана предоставить все инструменты и ресурсы ПА ОБСЕ, чтобы помочь этим молодым лидерам полностью раскрыть свой потенциал», - сказал Г.Церетели.
Он также отметил важность того, что в период пандемии организаторы Самаркандского форума, посвященного вопросам прав молодежи, сумели воплотить этот проект в жизнь.
То, что форум сумели организовать и провести «в такой критический момент, когда здоровье и экономика городов и людей во всем мире находятся под серьезной угрозой, как последствие пандемии COVID-19», отметил в своем приветствии и Генеральный секретарь Азиатской парламентской ассамблеи (АПА) Мухаммад Реза Маджиди.
«Основной вопрос нашей сегодняшней повестки дня сосредоточен на правах человека с особым акцентом на правах молодежи», сказал глава АПА, подчеркнув, что сегодня «молодые люди в возрасте от 15 до 25 лет составляют почти 50 процентов населения земного шара».
«Молодежь-это будущее любой демократии. Сегодняшняя молодежь-это лидеры завтрашнего дня, и это уже может принести новые идеи для решения мировых проблем», - считает Мухаммад Реза Маджиди. В этой связи он выразил признательность Президенту Узбекистана за его инициативу, выдвинутую в ходе 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН о «разработке и принятии международной Конвенции о правах молодежи».
По мнению главы АПА, «несомненно, это долгожданная инициатива, поскольку принятие единой международной конвенции о правах молодежи ощущается как никогда остро».
«Как говорится в преамбуле проекта Конвенции, молодежь рассматривается как один из основных людских ресурсов, необходимых для достижения целей развития, и является главным средством социальных преобразований, экономического развития и технического прогресса. Действительно, подлинно инклюзивное общество должно создавать необходимые условия для участия молодежи в социальном, экономическом и политическом развитии. В противном случае негативное влияние цифровой эпохи проявится в результате быстрого развития современных технологий, которые быстро изменят жизнь, рабочие места, образование, ожидания и возможности, в то же время глобальная безработица среди молодежи будет расти», считает глава АПА.
По его мнению «крайне важно направить энергию молодежи на деятельность, которая привела бы к ощутимым выгодам и способствовала бы достижению Целей устойчивого развития на период до 2030 года и других стратегий. Будущий успех будет зависеть от вовлеченности молодого поколения на национальном, региональном и глобальном уровнях».
Активную деятельность Республики Узбекистан в сфере прав человека, наглядным примером чему является Самаркандский форум, отметил в своем приветствии Председатель Исполнительного комитета - Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
«Все мы понимаем, что молодежь – это наше будущее. Но не только будущее. Мы по достоинству признаем важный и позитивный вклад молодых людей в дело обеспечения мира и безопасности, экономическое и социальное развитие, гуманитарную деятельность», - подчеркнул С.Лебедев.
Добавим, что национальным ключевым организатором Форума является Правительство Республики Узбекистан, представленное Национальным центром по правам человека и Министерством иностранных дел.
Самаркандский форум проводится при поддержке Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, Регионального отделения УВКПЧ ООН по Центральной Азии, Страновой команды ООН, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонда им. Ф.Эберта и других международных партнеров.