“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni o‘z sohiblariga topshirildi
2022 yil 6 dekabr kuni Samarqand shahrida, “Inson huquqlari sohasidagi ta’lim” Global forumi doirasida “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni sovrindorlarini taqdirlash marosimi o‘tkazildi. Tantanali tadbirni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov kirish so‘zi bilan ochdi.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusi bilan 2020 yilda ta’sis etilgan. Bundan maqsad – inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishda katta hissa qo‘shgan fuqarolar va tashkilotlarni moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish hamda taqdirlash, bu faoliyatni amalga oshirishda o‘rnak bo‘layotganlar namunasini, ularning tajribasini ommalashtirishdan iborat.
Ko‘krak nishoni bilan inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishdagi xizmati, inson huquqlarini targ‘ib qilishdagi faolligi, inson huquqlari sohasidagi ta’lim, yoshlar o‘rtasida inson huquqlarini himoya qilish an’analarini rivojlantirishga qo‘shgan hissasi, inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlarni rivojlantirish va boshqarishdagi salmoqli yutuqlari, inson huquqlari sohasidagi samarali ilmiy faoliyati uchun O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari taqdirlanadi.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, shuningdek, inson huquqlarini himoya qilish sohasida faoliyat olib borayotgan tashkilotlar ham taqdirlanishi mumkin.
Har yili 10 dekabr – Xalqaro inson huquqlari kuni arafasida ko‘krak nishoni va uning guvohnomasi tantanali tarzda topshiriladi. Joriy yilda ushbu mukofotga 6 nafar hamyurtimiz, 2 nafar chet el fuqarosi va 2 ta nodavlat notijorat tashkiloti sazovor bo‘ldi. Xususan:
- “Ijtimoiy fikr” respublika jamoatchilik fikrini o‘rganish Markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Marat Xadjimuxamedov – inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasidagi zamonaviy tadqiqot amaliyotini shakllantirishga qo‘shgan munosib hissasi;
- O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligining Surxondaryo viloyati boshqarmasi boshlig‘i Jamshidjon Choriev – yoshlar huquqlarini himoya qilishdagi samarali faoliyati;
- O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi apparatining Yuridik bo‘limi mudiri Hamidulla Premkulov – aholining mehnat huquqlari va ijtimoiy-iqtisodiy manfaatlarini himoya qilishdagi faolligi;
- O‘zbekiston Nogironlar jamiyati – nogironligi bo‘lgan shaxslarni ijtimoiy himoya qilishdagi faolligi;
- “Barqaror hayot” ijtimoiy-ma’rifat markazi direktori Oliya Ilmuradova – ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilishdagi ko‘p yillik samarali faoliyati;
- “UMNICHKA” Nodavlat ta’lim muassasasi rahbari Shahnoza Ikramova – bolalar huqularini himoya qilishdagi faol ishtiroki;
- O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi – jurnalistlarning huquqlari, sha’ni va qadr-qimmatini, qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilishga qo‘shgan hissasi;
- Toshkent davlat yuridik universiteti Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi professori Govxerjan Yuldasheva – inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi o‘quv va ilmiy faoliyati;
- Tallin universiteti Boshqaruv, huquq va jamiyat akademiyasi faxriy professori Reyn Myullerson – inson huquqlari sohasidagi xalqaro hamkorlik, ilmiy va o‘quv ishlari;
- BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakolatxonasi rahbari Rishard Komenda – inson huquqlarini himoya qilish va ta’minlash sohasidagi xalqaro hamkorligi uchun ushbu mukofot bilan taqdirlandilar.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishonini o‘z sohiblariga Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov topshirdi.
Ma’lumot uchun: 2020-2021 yillarda nodavlat notijorat tashkilotlari va ular vakillarining 12 nafari, davlat tashkilotlari hamda oliy ta’lim muassasalari xodimlarining 8 nafari, xalqaro va xorijiy tashkilotlar vakillarining 8 nafari “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.

Нагрудный знак «За защиту прав человека» вручен его обладателям
6 декабря 2022 года в городе Самарканде в рамках Глобального форума «Образование в области прав человека» состоялась церемония вручения нагрудного знака «За защиту прав человека». Мероприятие открыл директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
Знак «За защиту прав человека» учрежден в 2020 году по инициативе Президента Республики Узбекистан. Целью этого является поощрение и награждение граждан и организаций, внесших большой вклад в защиту прав и свобод человека, популяризация примера и опыта тех, кто является примером в осуществлении этой деятельности.
Им награждаются граждане Узбекистана за деятельность по продвижению прав человека, образованию в области прав человека, вклад в развитие традиций защиты прав человека среди молодежи, значительные достижения за развитие организаций, защищающих права человека, эффективную научную деятельность в области прав человека.
Знаком «За защиту прав человека» также могут быть награждены иностранные граждане и лица без гражданства, а также организации, осуществляющие деятельность в области защиты прав человека.
Ежегодно в канун Международного дня прав человека - 10 декабря, торжественно вручается нагрудный знак и сертификат к нему. В этом году эту награду получили 6 соотечественников, 2 иностранных гражданина и 2 негосударственные некоммерческие организации. В их числе:
- Марат Хаджимухамедов, первый заместитель директора Республиканского центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» - за достойный вклад в формирование современной исследовательской практики в области защиты прав и свобод человека;
- Джамшиджон Чориев, начальник Сурхандарьинского областного управления Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан – за эффективную деятельность по защите прав молодежи;
- Хамидулла Премкулов, начальник юридического отдела Аппарата Федерации профсоюзов Узбекистана – за деятельность по защите трудовых прав и социально-экономических интересов населения;
- Общество инвалидов Узбекистана - деятельность по социальной защите лиц с инвалидностью;
- Олия Ильмурадова, директор Общественно-просветительского центра «Барқарор ҳаёт» - за многолетнюю эффективную работу в сфере защиты прав женщин и детей;
- Шахноза Икрамова, руководитель НОУ «УМНИЧКА» - за активное участие в защите прав детей;
- Творческий союз журналистов Узбекистана – за вклад в защиту прав, чести и достоинства, законных прав и интересов журналистов;
- Говхержан Юлдашева, профессор кафедры международного права и прав человека Ташкентского государственного юридического университета – за образовательную и научную деятельность в области защиты прав человека;
- Рейн Мюллерсон, почетный профессор Академии управления, права и общества Таллиннского университета – международное сотрудничество, научная и образовательная работа в области прав человека;
- Ришар Коменда, экс-руководитель регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии, был удостоен этой награды за международное сотрудничество в области защиты и обеспечения прав человека.
Для справки: в 2020-2021 годах нагрудным знаком «За защиту прав человека» награждены 12 негосударственных некоммерческих организаций и их представителей, 8 сотрудников государственных организаций и высших учебных заведений, 8 представителей международных и иностранных организаций.