2018 yil 21 noyabr kuni Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi qoshidagi Yuristlar malakasini oshirish markazi va O'zbekiston Respublikasi Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari qo'mitasi bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Inson huquqlarini himoya qilishning dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro davra suhbati bo'lib o'tdi.
Davra suxbatida inson huquqlari bo'yicha xalqaro ekspertlar, xususan Reyn Myullerson (Estoniya), Marchin Valetski (YEXXT), Sima Samarlar (Afg'oniston) ishtirok etishdi.
Mazkur tadbirda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti SH.Mirzieevning “Inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 70 yilligiga bag'ishlangan tadbirlar dasturi to'g'risida”gi Farmonini dolzarbligi va muximligi haqida aytib o'tildi. Ushbu hujjatning qabul qilinishi inson huquqlari va erkinliklarining ishonchli himoyasini ta'minlashga qaratilgan tashkiliy-huquqiy va boshqa choralar tizimini yanada takomillashtirish, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining qadriyatlari va printsiplariga davlat, jamiyat va fuqarolarning e'tiborini oshirishdan iboratdir.
Davra suhbatida inson huquqlarini xalqaro darajada ta'minlashning dolzarb masalalari, hozirgi zamonda inson huquqlarini himoya qilish mexanizmlarining o'ziga hos hususiyatlari, O'zbekistonda inson huquqlari bo'yicha institutlarining rivojlanishi, inson huquqlarini himoya qilishda jamoat tashkilotlarining roli haqida muhokama qilindi.
Tadbirda Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi xodimlari, Qonunchilik palatasi deputatlari, O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi qoshidagi Yuristlar malakasini oshirish markazi professor-o'qituvchilari va tinglovchilari ishtirok etishdi.

«Развитие защиты прав человека на современном этапе»
21 ноября 2018 года проведен круглый стол на тему: «Развитие защиты прав человека на современном этапе», организованный Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции, Комитетом по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На круглом столе выступили международные эксперты области прав человека Рейн Мюллерсон (Эстония), Марчин Валецки (ОБСЕ), Сима Самар (Афганистан).
На мероприятии была отмечена важность и актуальность принятия Указа Президента Республики Узбекистан «О Программе мероприятий, посвященных 70-летию принятия Всеобщей декларации прав человека», в котором предусмотрены меры по дальнейшему совершенствованию механизмов, направленных на обеспечение надежной защиты прав и свобод человека, а также усиление внимания государства, общества и граждан к ценностям и принципам Всеобщей декларации прав человека,
На мероприятии обсуждались актуальные вопросы обеспечения прав человека на международном уровне, особенности механизмов защиты прав человека на современном этапе, развитие институтов по правам человека в Узбекистане, роли общественных организаций в защите прав человека.
В работе мероприятия приняли участие сотрудники Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, преподаватели и слушатели Центра повышения квалификации юристов.