Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Milliy markazi axborot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, bugun Samarqand shahrida ish boshlagan «Inson huquqlari sohasida ta’lim» Global forumining birinchi kungi yalpi majlisida BMTning Inson huquqlari sohasida ta’lim va tarbiya to‘g‘risidagi deklaratsiyasi hamda BMTning Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining 2005 yildan buyon amalga oshirilishi jarayonlari haqida so‘z bordi.
Ishtirokchilar inson huquqlari bo‘yicha samarali ta’limga erishish tamoyillari va yondoshuvlarini atroflicha muhokama qildilar. Shuningdek, zamonaviy muammolarni hisobga olgan holda dunyoning turli hududlarida inson huquqlari bo‘yicha ta’lim sohasidagi texnologiyalarning rivojlanishi va bu sohada qo‘lga kiritilgan muvaffaqiyatlar, saboq va xulosalar tahlil etildi.
Ushbu mavzudagi global yondoshuvga bag‘ishlangan dastlabki sessiyaga BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyodagi Inson huquqlari ta’limi bo‘yicha mintaqaviy vakili vazifasini bajaruvchi Fabio Piana moderatorlik qildi.
Mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni barpo etish bilan bog‘liq islohotlar sharoitida «inson, uning huquqlari, erkinliklari, ayniqsa, qadri – eng muhim qadriyat» degan tamoyil e’tirof etilmoqda. Shu munosabat bilan yillar davomida amal qilib kelgan «davlat – jamiyat – inson» tamoyili Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasida «inson – jamiyat – davlat» tamoyiliga o‘zgartirildi.
Inson huquqlari sohasidagi ta’lim O‘zbekistonda inson huquqlari madaniyatini shakllantirishga oid davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Oliy Majlis tomonidan 2019 yilda BMTning Inson huquqlari sohasidagi ta’lim va tarbiya to‘g‘risidagi deklaratsiyasi qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha Milliy harakatlar dasturi qabul qilingani va mazkur Milliy harakatlar dasturi ijrosi bo‘yicha «Yo‘l xaritasi» 2021 yil dekabriga qadar to‘liq bajarilgani buni yaqqol tasdiqlaydi.
Shuningdek, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy strategiyasi doirasida oliy o‘quv yurtlari uchun inson huquqlari bo‘yicha o‘quv kurslari joriy etish vazifasi belgilab berilgan. Bu boradagi ishlar izchil davom etmoqda.
O‘zbekiston Prezidentining 2021 yil 7 iyundagi Farmoyishiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasida inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Milliy komissiya tashkil etildi. Ayni vaqtda Milliy komissiya a’zolari ishtirokida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturi loyihasi ishlab chiqildi.
Birinchi yalpi majlisda BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasi Inson huquqlari bo‘yicha ta’lim va o‘qitish bo‘limi muvofiqlashtiruvchisi Yelena Ippoliti BMTning Inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha tashabbuslari amalga oshirilishi holatini global ko‘lamda tahlil qilgan bo‘lsa, Hindiston Inson huquqlari bo‘yicha milliy komissiyasining Bosh kotibi Devendra Kumar Singx onlay tarzda Inson huquqlari sohasida ta’lim va tarbiya to‘g‘risidagi deklaratsiyani amalga oshirish borasida erishilgan yutuqlar, mavjud muammolar va istiqbollar haqida ma’ruza qildi.
BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Boshqarmasi Inson huquqlari sohasida ta’lim va tarbiya bo‘limi kichik xodimi Paulina Tandiono BMT Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturi to‘rtinchi bosqichining 2020-2024 yillarda amalga oshirilishi jarayonlari xususida mushohada yuritdi.
Global forumning keyingi sessiyasida inson huquqlari sohasidagi ta’limga mintaqaviy yondoshuvlar ko‘rib chiqildi. Ushbu sessiyaga Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatillo Tillaboyev moderatorlik qildi.
Xalqaro ta’lim bo‘yicha Amerika kengashlari prezidenti va ijrochi direktori Devid Patton – Xalqaro ta’lim olish imkoniyatini kengaytirish istiqbollari, Yevropa Kengashining Odil sudlov va inson huquqlari masalalari bo‘yicha ta’lim bo‘limi rahbari Eva Pastrana onlayn chiqishida – inson huquqlari sohasidagi ta’limga yevropacha yondoshuv, Islom hamkorlik tashkiloti huzuridagi Inson huquqlari bo‘yicha mustaqil doimiy komissiya raisi Xoji Ali Achikgyul – bu sohaga o‘zi mansub xalqaro tashkilotning munosabati xususida fikr yuritdi. Shuningdek, Osiyo-Tinch okeani Inson huquqlari bo‘yicha axborot markazining yetakchi tadqiqotchisi Jefferson Plantilla mazkur mintaqada inson huquqlari sohasidagi ta’lim borasida orttirilgan ibratli tajribalar haqida onlayn rejimda so‘zlab berdi. Rossiya Prezidenti huzuridagi Fuqarolik jamiyati va inson huquqlarini rivojlantirish bo‘yicha kengash raisi Valeriy Fadeyev esa onlay tarzdagi ma’ruzasida BMTning inson huquqlari sohasidagi asosiy hujjatlarini zamonaviylik nuqtai nazaridan talqin qildi. Bundan tashqari, Global forumning birinchi kuni turli zallarda “Inson huquqlari sohasidagi rasmiy ta’lim tamoyillari va yondoshuvlari: global, mintaqaviy va milliy tajriba” mavzuida parallel majlislar o‘tkazildi. Bunda texnologiyalarning rivojlanishi, Internet-resurslar va dunyoning tez o‘zgaruvchan geosiyosiy manzarasini hisobga olgan holda, inson huquqlari sohasidagi rasmiy va norasmiy ta’limga ilg‘or tajriba, innovatsion, gender hamda inklyuziv yondoshuvlar muhokama qilinib, ayni yo‘nalishdagi yangi tashabbuslar taqdim etildi.
Xususan, 1-parallel sessiyada bolalar va yoshlar uchun inson huquqlari sohasidagi ta’lim tamoyillari, bu boradagi yondoshuvlar va zamonaviy tahdidlar tahlil qilindi. Ekspertlar asosiy e’tiborni zamonaviy texnologiyalar, Internet, dunyoning tez o‘zgaruvchan geosiyosiy manzarasining yosh avlodga ta’sirini muhokama qilishga qaratdilar.
Oliy ta’lim muassasalarida inson huquqlari sohasidagi ta’lim tamoyillari, bu boradagi yondoshuv va zamonaviy tahdidlar nimalardan iborat? Global forum ishtirokchilari 2-parallel sessiya doirasida ayni shu mavzuni ko‘rib chiqishar ekan, koronavirus pandemiyasi, texnologiyalarni rivojlantirish, internet-resurslar va geosiyosat bilan bog‘liq xatarlarga alohida to‘xtaldilar.
Shuningdek, 3-parallel sessiyada yuridik kasb vakillari – sudyalar, prokurorlar va advokatlar uchun inson huquqlari sohasidagi ta’limni ta’minlash masalasi muhokama qilindi. Dunyoning turli mamlakatlarida bu borada mavjud tamoyil va yondoshuvlar o‘rganildi.
So‘nggi, ya’ni 4-parallel sessiya ishi fuqarolik jamiyati uchun inson huquqlari sohasidagi norasmiy ta’limni ta’minlashga bag‘ishlandi. Bu jarayonda gender tenglik, inklyuzivlik, migratsiya kabi masalalarni hisobga olish zarurligi ta’kidlandi.
Barcha parallel sessiyalar ma’ruzachilari onlayn va oflayn o‘qitish usullaridan foydalanish bo‘yicha o‘z tajribalari, shuningdek, COVID-19 pandemiyasi paytida erishilgan natijalar va olingan saboqlar bilan ochiq o‘rtoqlashdilar. Muhokama yakunlari bo‘yicha guruhlar «Inson huquqlari sohasida ta’limni rivojlantirish bo‘yicha Samarqand harakatlar rejasi (2023–2025)» global forumining Yakuniy hujjatiga kiritish uchun tavsiyalar ishlab chiqdilar.

В Самарканде обсуждается ход реализации международных документов по образованию в области прав человека
ТАШКЕНТ, 5 декабря. /ИА «Дунё»/. В Самарканде продолжает свою работу Глобальный форум «Образование в области прав человека», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы Национального центра Узбекистана по правам человека, первый день пленарного заседания Глобального форума «Образование в области прав человека», начавшего сегодня свою работу в Самарканде, был посвящен обсуждению хода реализации Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека и Всемирной программы образования в области прав человека с 2005 года
Участники подробно обсудили принципы и подходы обеспечения эффективного обучения правам человека. Также с учетом современных проблем были проанализированы развитие технологий в области образования по правам человека в разных регионах мира и достижения, уроки и выводы в этой сфере.
Модератором первой сессии, посвященной глобальному подходу к этой теме, выступил исполняющий обязанности Регионального представителя Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии Фабио Пиана.
В контексте реформ, связанных с созданием Нового Узбекистана, в нашей стране признается принцип, что «самой главной ценностью является человек, его права, свободы, особенно его личность». В связи с этим действовавший годами принцип «государство-общество-человек» в стратегии развития Нового Узбекистана был заменен на принцип «человек-общество-государство».
Образование в области прав человека является одним из приоритетов государственной политики по формированию культуры прав человека в Узбекистане. Это наглядно подтверждается принятием Олий Мажлисом в 2019 году Национальной программы действий по реализации положений Декларации ООН об образовании и подготовке кадров в области прав человека, а также тем, что «Дорожная карта» по реализации настоящей Национальной программы действий была полностью завершена к декабрю 2021 года.
Также в рамках Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека определена задача по внедрению учебных курсов по правам человека для высших учебных заведений. Работа в этом направлении последовательно продолжается.
В соответствии с указом Президента Узбекистана от 7 июня 2021 года в стране создана Национальная комиссия по реализации четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека. В то же время с участием членов Национальной комиссии был разработан проект Национальной образовательной программы в области прав человека.
В ходе первого пленарного заседания координатор отдела образования и подготовки в области прав человека УВКПЧ ООН Елена Ипполити проанализировала состояние реализации инициатив ООН по образованию в области прав человека в глобальном масштабе. С докладом о достижениях, существующих проблемах и перспективах в реализации Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека выступил Генеральный секретарь Национальной комиссии по правам человека Индии Девендра Кумар Сингх.
Младший сотрудник отдела образования и подготовки в области прав человека УВКПЧ ООН Паулина Тандионо презентовала ход реализации Четвертого этапа (2020–2024) Всемирной программы образования в области прав человека.
На следующей сессии Глобального форума были рассмотрены региональные подходы к образованию в области прав человека. Сессию модерировал первый заместитель директора Национального центра Узбекистана по правам человека Мирзатилло Тиллабоев.
В ходе сессии президент и исполнительный директор Американских советов по международному образованию Дэвид Паттон рассмотрел расширение доступа к международному образованию и усиление его влияния.
Европейский подход к образованию в области прав человека стал темой онлайн выступления руководителя отдела обучения по вопросам правосудия и прав человека Совета Европы Евы Пастрана, а председатель Независимой постоянной комиссии по правам человека при Организации исламского сотрудничества Ходжи Али Ачикгюль высказался о подходах данной международной организации к образованию в области прав человека.
Также ведущий исследователь Азиатско-Тихоокеанского информационного центра по правам человека (HURIGHTS OSAKA) Джефферсон Плантилла рассказал в онлайн режиме об основных практиках в этом регионе в сфере образование по правам человека.
Председатель Совета при Президенте России по развитию гражданского общества и правам человека Валерий Фадеев интерпретировал основные документы ООН в области прав человека с точки зрения современности.
Кроме того, в первый день Глобального форума были проведены параллельные сессии в разных залах на тему «Принципы и подходы формального образования по правам человека на глобальном, региональном и национальном уровнях». С учетом развития технологий, интернет-ресурсов и быстро меняющегося геополитического ландшафта мира были обсуждены лучшие практики, инновационные, гендерные и инклюзивные подходы к формальному и неформальному образованию в области прав человека, а также представлены новые инициативы в этом направлении.
В частности, на 1-й параллельной сессии были проанализированы принципы образования в области прав человека для детей и молодежи: принципы, подходы и современные вызовы. Эксперты сосредоточились на обсуждении влияния современных технологий, Интернета и быстро меняющегося геополитического ландшафта мира на молодое поколение.
Каковы современные принципы образования в области прав человека в высших учебных заведениях? В ходе 2-й параллельной сессии участники глобального форума сосредоточились на этой теме, сделав акцент на особенностях, связанных с пандемией коронавируса, развитием технологий, Интернет-ресурсами, геополитикой.
На 3-м параллельном заседании обсуждался вопрос предоставления образования в области прав человека для представителей юридических профессий – специалистов судов, правоохранительных органов, адвокатуры. Был представлен опыт существующих принципов и подходов в этом отношении в разных странах мира.
Работа 4-й параллельной сессии была посвящена обеспечению неформального образования в области прав человека для гражданского общества. Была подчеркнута необходимость учета таких аспектов, как гендерное равенство, инклюзия и миграция.
Спикеры всех параллельных сессий открыто делились своим опытом использования онлайн- и офлайн-методов обучения, а также достигнутыми результатами и извлеченными уроками во время пандемии COVID-19. По результатам обсуждения группами были разработаны рекомендации для включения их в итоговый документ глобального форума «Самаркандский план действий по развитию образования в области прав человека (2023-2025 годы)».