Inson huquqlari sohasida ta’lim: O‘zbekiston va Turkiya tajribasi
2022 yil 7 iyun kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida shu mavzuda xalqaro davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Ikki mamlakat o‘rtasida inson huquqlari ta’limi sohasida o‘zaro tajriba almashishga bag‘ishlangan ushbu tadbir Turkiyaning Inson huquqlari va tenglik instituti raisi Muharrem Qilich boshchiligidagi Turkiya Respublikasi delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov va Turkiyaning Inson huquqlari va tenglik instituti raisi Muharrem Qilich davra suhbati ishtirokchilarini qutladilar.
Turkiyaning Inson huquqlari va tenglik instituti Kengashi a’zosi Xarun Mertoglu “Parij prinsiplari doirasidagi inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar” mavzusida ma’ruza qildi. Ma’ruzada inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar jumladan, Turkiyaning Inson huquqlari milliy dasturi ijrosi haqida so‘z bordi.
O‘zbekiston tomonidan - Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o‘rinbosari Mirzatilla Tillaboev, Bosh prokuratura Akademiyasi boshlig‘ining o‘rinbosari Muzaffar Mamasiddiqov, Toshkent davlat yuridik universiteti professori Gavhar Yuldosheva davra suhbatida o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etdi.
Ma’ruzachilar O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari sohasidagi ta’lim milliy dasturi ishlab chiqilayotgani, prokuratura va oliy ta’lim tizimlarida inson huquqlari ta’limi sohasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida to‘xtaldilar.
Shuningdek, tadbir davomida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan Turkiyaning Inson huquqlari va tenglik instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv Memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Ombudsmanlar, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Ichki ishlar vazirligi va Bosh prokuratura Akademiyalari, Xalqaro islom akademiyasi, Sudyalar oliy maktabi, Jamoat xavfsizligi universiteti, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi hamda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakillari qatnashdi.

Узбекистан и Турция налаживают тесное сотрудничество по образованию в сфере прав человека
Национальным центром Республик Узбекистан по правам человека и Турецким институтом по правам человека и равенству сегодня, 7 июня 2022 года, подписан Меморандума о взаимопонимании.
Подписание состоялось в рамках проведение «круглого стола» на тему «Образование в области прав человека: опыт Узбекистана и Турции», организованного в Ташкенте, во время визита 6-10 июня в Республику Узбекистан делегации Турецкой Республики во главе с председателем Турецкого института по правам человека и равенству Мухарремом Киличем.
«Круглый стол» стал возможностью обстоятельного обмена опытом двух стран в сфере образования в области прав человека.
С приветствием в адрес участников мероприятия обратились первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов и председатель Турецкого института по правам человека и равенству Мухаррем Килич.
В ходе «круглого стола» член Совета Турецкого института по правам человека и равенству Харун Мертоглу выступил с докладом на тему: «Институты по правам человека в рамках Парижских принципов», в ходе которого он рассказал о деятельности институтов по правам человека в Турецкой Республике и об образовании в области прав человека.
С узбекской стороны на мероприятии с докладами выступили первый заместитель директора Национального центра по правам человека Мирзатилла Тиллабаев, заместитель начальника Академии Генеральной прокуратуры Музаффар Мамасидиков и профессор Ташкентского государственного юридического университета Гавхар Юлдашева.
Участникам была также представлена информация о разрабатываемой Национальной программе образования в области прав человека.
В работе «круглого стола» приняли участие члены парламента, представители национальных институтов по правам человека, высших юридических учебных заведений и академических институтов.