Yoshlar va global chaqiriqlar: barqarorlik va tinchlikni qo‘llab-quvvatlash
Markaziy osiyo yoshlar forumining birinchi yalpi majlisida shu haqda so‘z bordi. Bunda, avvalo, Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev yoshlar sohasida yana bir muhim tashabbus – BMT huzurida Markaziy Osiyo yoshlarini rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishchi guruh tashkil etishni taklif qilgani ta’kidlandi. Ushbu tashabbus mintaqa yoshlari huquqlarini ta’minlash va amalga oshirishdan eng yuqori darajada manfaatdorlikning yaqqol namunasidir.
Shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti tashabbusi bilan 2023 yil 15 sentyabrda Markaziy Osiyo davlat rahbarlari yoshlarni jamiyatning madaniy, siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy hayotiga yanada keng jalb etish uchun shart-sharoitlarni ta’minlashga qaratilgan “Yoshlarga oid siyosatning umumiy yo‘nalishlari to‘g‘risida bitim”ni imzoladilar. Ushbu mintaqaviy hujjatni qabul qilishdan maqsad yoshlar siyosati sohasida hamkorlikni mustahkamlashdir.
Birinchi yalpi majlisga BMT Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘linmasi rahbari Matilda Bogner, O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlar agentligi direktorining o‘rinbosari Dilnozaxon Kattaxonova moderatorlik qildi.
BMTTDning zo‘ravon ekstremizmning oldini olish masalalari bo‘yicha xalqaro eksperti Jozef Gayt, xalqaro ekspert Damir Tuzmuxammedov, O‘zbekiston yoshlari umumjahon assotsiatsiyasi raisi Otabek Shavkatov, nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari bo‘yicha faollar – Aliya Turdieva (Qirg‘iziston) va Firuza Rasmuxamedova (O‘zbekiston), Fridrix Ebert nomidagi jamg‘armaning O‘zbekistondagi vakolatxonasi loyiha menejeri Boburshoh Alimovning ma’ruzalari tinglandi.
Ma’ruzachilar qayd etganlaridek, inson huquqlari bo‘yicha ta’lim inson huquqlari va asosiy erkinliklaridan samarali foydalanish uchun muhim bo‘lib, bag‘rikenglik, kamsitmaslik, tenglik, nizolarning oldini olish, va zo‘ravon ekstremizmga qarshi kurashishga yordam beradi. Samarali inson huquqlari ta’limi nafaqat inson huquqlari va ularni himoya qilish mexanizmlari haqida bilim beradi, shuningdek, kundalik hayotda inson huquqlarini ilgari surish, himoya qilish va amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni rivojlantiradi.
Ishtirokchilar yoshlarning zamonaviy jamiyatdagi asosiy rolini muhokama qildilar. Inson huquqlari bo‘yicha ta’lim yoshlar o‘rtasida zo‘ravon ekstremizmga qarshi kurasha oladigan, xabardor va faol fuqarolarni shakllantirishga qanday yordam berishi mumkinligi ko‘rib chiqildi.
Kelgusida yoshlar huquqlari sohasidagi amaliy ishlar va siyosiy tashabbuslar uchun poydevor bo‘lib xizmat qiladigan qarorlar va tavsiyalar ishlab chiqish uchun amaliy takliflar ilgari surildi. Davlatlar, xalqaro tashkilotlar, fuqarolik jamiyati va yoshlar tashkilotlari o‘rtasida yoshlar huquqlarini himoya qilish sohasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligi qayd etildi.
So‘zga chiqqanlarning fikricha, yoshlarni ularning huquqlari va manfaatlari bilan bog‘liq qarorlar qabul qilish va rejalashtirish jarayonlariga jalb etish juda muhim. Navqiron insonlarning teng imkoniyatlarini ta’minlash, salohiyatini o‘stirish va hayotini farovonlashtirishga qaratilgan dastur hamda loyihalarning amalga oshirilishi va rivojlantirilishini rag‘batlantirish zarur.

Молодежь и глобальные вызовы: содействие стабильности и миру
Эта тема была в центре внимания на первом пленарном заседании Центральноазиатского молодежного форума. Прежде всего было отмечено, что на прошедшей в Нью-Йорке 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил еще одну важную инициативу в сфере молодежи – создание при ООН рабочей группы для поддержки развития молодежи в Центральной Азии. Данная инициатива является ярким примером высочайшего уровня заинтересованности в обеспечении и реализации прав молодежи региона.
Также по инициативе Президента Узбекистана 15 сентября 2023 года лидеры стран Центральной Азии подписали «Соглашение об общих направлениях молодёжной политики», направленное на обеспечение условий для более широкого вовлечения молодёжи в культурную, политическую, социальную и экономическую жизнь общества. Целью принятия этого регионального документа является укрепление сотрудничества в сфере молодежной политики.
Модерировали первое пленарное заседание Матильда Богнер, руководитель Центральноазиатского регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и Дилнозахон Каттаханова, заместитель директора Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан.
С речью выступили международный эксперт ПРООН по предотвращению насильственного экстремизма Жозеф Гайт, международный эксперт Дамир Тузмухамедов, председатель Всемирной ассоциации молодежи Узбекистана Отабек Шавкатов, активисты по правам людей с ограниченными возможностями Алия Турдиева (Кыргызстан) и Фируза Расмухамедова (Узбекистан), руководитель проектов представительства Фонда имени Фридриха Эберта в Узбекистане Бобуршох Алимов.
Как отметили выступавшие, образование в области прав человека имеет важное значение для эффективного осуществления прав человека и основных свобод, поощрения толерантности, недискриминации, равенства, предотвращения конфликтов и противодействия насильственному экстремизму. Эффективное образование в области прав человека не только дает знания о правах человека и механизмах их защиты, но также развивает навыки, необходимые для продвижения, защиты и реализации прав человека в повседневной жизни.
Участники обсудили главную роль молодежи в современном обществе. В докладе рассматривалось, как образование в области прав человека может помочь воспитать молодых людей информированными и вовлеченными гражданами, способными противостоять насильственному экстремизму.
Были выдвинуты практические предложения по разработке решений и рекомендаций, которые послужат основой для будущей практической работы и политических инициатив в сфере прав молодежи. Была отмечена важность дальнейшего укрепления сотрудничества между государствами, международными организациями, гражданским обществом и молодежными организациями в сфере защиты прав молодежи.
По мнению спикеров, очень важно вовлекать молодых людей в процессы принятия решений и планирования, связанные с их правами и интересами. Необходимо поощрять реализацию и развитие программ и проектов, направленных на обеспечение равных возможностей современных людей, повышение их потенциала и улучшение их жизни.